Showing posts with label Solutions. Show all posts
Showing posts with label Solutions. Show all posts

Tuesday, November 4, 2008

Subdivision - Solution

Solution:

Housing units demanded:

35,000 ¸2.75 x 60% = 7,636 single family units

Housing units per year:

7,636 ¸ 5 years = 1,527 per year

City wide supply:

500 + 100 + 750 = 1,350 lots & houses

Duration of supply:

1,350 / 1,527 = .88 years, or 10.6 months

Home prices in subject:

20,000 / .22 to 35,000 / .22 = $90,900 to $159,000



Incomes to qualify:

[90,900 x 90% x .0881* + (90,900 x .0275**)] / .28 = $34,700 (R)


[159,000 x 90% x .0881* + (159,000 x .0275**)] / .28 = $60,600 (R)


* Rm = 360 N, 8 ¸ 12 I, -1 PV, solve PMT x 12 (.0881)


** Taxes are 2% & insurance .75% of value = 2.75%

% who qualify:

The median income is $35,000 and 75% of the population is

within $25,000 of the median income, or $10,000 to $60,000.

Therefore, ½ of 75% is from $10,000 to $35,000 & ½ is from $35,000 to $60,000. This is translates to 75% divided by 2, or 37.5% of the population is in the range of the subject home value.



Lots/homes demanded:

1,527 per year x .375 = 572 units per year

Capture rate:

20%

Absorption:

572 x 20% = 114 lots per year

Sellout:

400 lots ¸ 114 = 3.5 years



Variations:

1.

If the market study is for apartments, etc. (rental units), then instead of mortgage payments, look at affordability and rental payments that will be made.

2.

Also look for % owner vs. renter, & possibly further segmentation based upon type of subject property (e.g. high amenity apartments, extended care facilities, etc.

3.

The problem above gives the capture rate (20%) for the subject. You may be asked to make a judgment call on the test based upon competitive supply.








Tuesday, October 28, 2008

Market Analysis - Retail Solution

Solution:
1. Total income = 11,000 x $35,000 = $385,000,000
2. Retail sales potential = $385,000,000 x (1 - 25% - 45%) = $115,500,000
3. Retail sales by subject type = $115,500,000 x 20% = $23,100,000
4. Sales retention = $23,100,000 x 80% = $18,480,000
5. Primary sales sf required = $18,480,000 / $250 psf = 73,920 sf
6. Plus: Secondary sales = 73,920 x 1.15 = 85,008 sf
7. Plus: Frictional vacancy = 85,008 / (1 – 5%) = 89,482 sf
8. Less: Existing, U.C., propose = 250,000x20% + 50,000x25% + 40,000x15% = 68,500 sf
9. Shortage of space (next 5 years) = 89,482 sf – 68,500 = 20,982 sf

Market Analysis Problem - Industrial

Solutions:
1. Total employment growth = 20,000 / 1.75 = 11,429
2. Total occupying office = 11,429 x 20% = 2,286 persons
3. Office demand = 2,286 persons x 225 sf per person = 514,350 sf
4. Capture in subject market = 514,350 x 25% = 128,588 sf
5. Total demand for Class B in market = 128,588 sf x 50% / (1-5%) = 67,678 sf
6. Less: Existing, UC, proposed = (50,000 sf x 20% vacant) + 25,000 sf = 35,000 sf
7. Residual demand = 67,678 – 35,000 = 32,678 sf needed

Variations:
1. There may not be a frictional vacancy given. Compute demand without making up a vacancy.